Ergonomia pracy

Ergonomia pracy ma ogromne znaczenie dla profilaktyki bólu kręgosłupa. Niewłaściwe dostosowanie miejsca pracy może mieć wpływ nie tylko na pojawienie się zespołów przeciążeniowych w obrębie mięśni posturalnych ale także chorób układu pokarmowego (głównie dolnego odcinka). Poniżej przedstawiamy kilka zasad które pozwolą dostosować miejsce pracy tak, aby było możliwie najbardziej "przyjazne" dla naszego organizmu.

.

.

.

Biurko

Powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji. Dobrym rozwiązaniem są biurka regulowane na wysokość.

Fotel

Fotel powinien zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażony w:

  • regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi,
  • regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia,
  • podłokietniki, płytę siedziska wyprofi lowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Podnóżek

Powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem (max. 15°) tak, aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Pozycja rąk

Ustawienie wysokość stołu, krzesła i podłokietników, powinno zapewniać naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. Pozwoli to na odciążenie mięśni.

Prawidłowe ustawienie monitora

Monitor powinien być ustawiony w odległości 40-75 cm od oczu,zapewniając, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu.Taka organizacja stanowiska pracy pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.

Ergonomia pracy jest niezwykle ważna, jednak należy również pamiętać zarówno o przerwach jak i o ćwiczeniach. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii które pomogą rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie podczas pracy.