Innowacyjne terapie przyszłości

Świat medycyny nie zatrzymuje się ani na chwilę... Badając coraz to nowsze metody leczenia dręczących nas schorzeń, naukowcy na całym świecie próbują opracować skuteczne metody terapii w oparciu o najnowsze technologie.  W niniejszym artykule chcielibyśmy Państwu przedstawić technologie które w ostatnim czasie mocno nabierają na znaczeniu w świecie medycyny. 

Tempo naszego życia jest coraz większe. Chrząstki stawowe, więzadła czy ścięgna są narażone na degeneracje i uszkodzenia. Zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe dotykają większość społeczeństwa.

W ostatnim czasie obiecujące działanie lecznicze wykazują terapie oparte o komórki macierzyste, nanowłókna czy bio-hydrożel.

 

 1. Komórki macierzyste
  To komórki zdolne do namnażania oraz przekształcania się w wyspecjalizowane typy komórek. Posiadają zdolność samodzielnego odnawiania się i zastępowania obumarłych i zniszczonych komórek. Dzięki takim zdolnościom mogą być wykorzystywane do regeneracji uszkodzonych tkanek np. chrząstki w stawie. Znajdują się i są pozyskiwane z:
  - szpiku kostnego
  - krwi pępowinowej
  - krwi obwodowej
  - sznura pępowinowego
  Warto tutaj zaznaczyć że w przypadku pozyskiwania komórek macierzystych z szpiku kostnego i krwi obwodowej, dawca jest równocześnie biorcą. Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej i sznura pępowinowego mogą być podawane w obrębie całej rodziny dawcy.
  .
 2. Nanowłókna
  Stworzone przez inżynierów z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zwoje setek tysięcy biokompatybilnych nanowłókien wyściełanych żywymi komórkami. Mają brać udział w procesach gojenia się ścięgien i więzadeł zarówno w małych, jak i dużych stawach. Są one przeszczepiane w miejsca uszkodzonych struktur, przyspieszając proces gojenia.
  .
 3. Bio-Hydrożel
  Woda jest jego głównym składnikiem. Zbudowany jest podobnie jak chrząstka stawowa tj. twardy rdzeń wewnątrz oraz rozciągliwa powierzchnia z zewnątrz. Wykorzystywany jest w drukarkach 3D do tworzenia sztucznych, a jednak naturalnych chrząstek np. łąkotek. "Wydrukowane" z niego poszczególne struktury stawów mogą zastępować dotychczasowe zużyte elementy, zachowując przy tym zbliżone do fizjologicznych właściwości biomechaniczne.

Wysiłek wielu badaczy pozwala nam w coraz to większym stopniu zapomnieć na jakiś czas o dotykających nas schorzeniach, dzięki zastosowaniu terapii z użyciem nowych, innowacyjnych biomateriałów.

Źródło grafiki:

Kobieta zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com