Suplementacja w okresie jesienno – zimowym

Suplementacja w okresie jesienno - zimowym

 

Idzie jesień, czas kiedy nasz organizm będzie potrzebował dawki witamin oraz dodatkowego "powera". Nikomu niestety nie służy szara i ponura aura za oknem. Ciemno, deszczowo i nic się nie chce, jedynie zamknąć się w domu pod kocem z NETFLIX. Często nie zdajemy sobie sprawy jak nasze odżywianie i dostarczenie odpowiednich witamin ma wpływ na nasze samopoczucie.

Pamiętajmy jednak, że sama suplementacja nie wystarczy i musimy zadbać aby nasza dieta była jak najbardziej odżywcza dla naszego organizmu. Próbujmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców do posiłków, a jeżeli mamy z tym problem próbujmy przemycać je w posiłkach lub zamieniać na płynne posiłki (zmiksowane). 

W podstawowej suplementacji szczególnie w okresie jesieni nie może zabraknąć witaminy D. Należy ona do ważnych witamin która należy do witamin o charakterze hormonalnym. Jest ona witaminą która jest pozyskiwana głownie przez słońce. Dlatego jej niedobór często można spotkać w okresie jesienno-zimowym. Osoby które pracują nocą również są narażone na jej niedobory. Witamina D jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, wzmaga ona również resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach. Witamina D ma również wpływ na nasze samopoczucie, często przy jej niedoborze jesteśmy zrezygnowani z życia. Naukowcy potwierdzili, że witamina D ma pozytywny wpływ np. przy leczeniu depresji. Niestety witamina D ma dość rzadkie występowanie w produktach spożywczych. Około 80% witaminy D organizm czerpie z syntezy skórnej (słońca). Głównie witamina D występuje w produktach nabiałowych : jaja, masło, sery, mleko. W ostatnim czasie możemy również często zauważyć wzbogacone produkty roślinne (napoje i jogurty) w witaminę D. 

Witamina C każdemu jest bardzo dobrze znana. Oczywiście w czasie jesiennym nie możemy o niej zapominać. Witamina ta poprawi naszą odporność, co w tej porze roku jest bardzo ważnym aspektem. Jest ona zaliczana do witamin antyoksydacyjnych, dlatego chroni ona nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ułatwia przyswajanie żelaza w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jej objawy niedoboru pojawiają się w okresie zimowo - wiosennym. Przeważnie występuje ona w produktach roślinnych. Głównie jej występowanie możemy spotkać w owocach cytrusowych, jagodowych, papryce, zielonej pietruszce.
Większość osób nie zwraca w swojej diecie na spożywanie ryb, często pomija je w swoim żywieniu, a mają one bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Witamina Omega3. Tłustych ryb nie zaleca się jeść codziennie jednakże spożywanie ich raz lub dwa razy w tygodniu ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Niestety jesteśmy przyzwyczajeni do tłustego jedzenia lub fastfoodów które nie mają żadnego pozytywnego wpływu na nasz organizm, prócz pięciominutowej rozkoszy. Omege3 powinien suplementować każdy kto zauważa u siebie znikome spożywanie ryb. Kwasy tłuszczowe omega-3 są składnikami fosfolipidów i wykazują działanie przeciwzapalne oraz antydepresyjne. Kwasy omega-3 obniżają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz częstości występowania udarów. Kwasy omega-3 przez działanie przeciwzapalne mają pozytywny wpływ na stan cery, suplementacja lub zmiany nawyków żywieniowych może pomóc w walce z trądzikiem. 

Przedstawiliśmy tutaj tylko małą część witamin oraz składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak powinny nam pomóc przetrwać czas jesienno-zimowy, abyśmy byli pełni wigoru. Pamiętajmy również w tym okresie o zadbanie, aby nasza dieta był bogata w warzywa oraz owoce. Ograniczajmy sięganie po wysokoprzetworzoną żywność. Niestety, nie zmieni ona w naszym organizmie nic, prócz uczucia ciężkości i zmniejszenia chęci do jakiegokolwiek ruchu. Dlatego, ruszajmy się na tyle ile jest to możliwe i trzymajmy balans w naszej diecie. Pamiętajmy, że systematyczność oraz czas są potrzebne abyśmy zauważyli efekty. Najlepiej zakupić kasetki na leki, aby zawsze mieć przy sobie i planować sobie je na cały tydzień. Dobrą praktyką jest ustawienie przypomnienia w telefonie aby codziennie nam przypominało o braniu suplementów.

 

Autorka: Julia Śliwa