Flossing i rolowanie

Flossing i rolowanie

 

 

Flossing – kompresja za pomocą taśm „Floss Band

Metoda, której twórcą jest K. Starrett, jest bardzo skuteczna, jednakże stosunkowo rzadko wykorzystywana.
Flossing polega na obwiązywaniu stawów lub mięśni specjalną elastyczną taśmą, co wpływa na poprawę ich mobilności oraz ruchomości, a co za tym idzie sprawności.

Po urazach:

Technikę można stosować zarówno po urazach jak i w przypadku przeciążonych i obolałych mięśni. Kompresja wywierana na tkanki przez taśmę „Floss Band” powoduje wzrost ciśnienia w tkankach oraz naczyniach limfatycznych przy równoczesnym zmniejszeniu krążenia kapilarnego (drobne naczynia włosowate przeszywające mięsień). Zmiany te powodują że produkcja białek w uszkodzonych naczyniach krwionośnych zostaje mocno obniżona, czego efektem jest redukcja wysięku w uszkodzonych tkankach.

Przy mocno spiętych i przeciążonych mięśniach:

Flossing zastosowany na spięte i obolałe mięśnie, doskonale poprawia ich elastyczność, mobilizuje tkanki, a po zabiegu mięśnie są lepiej dotlenione i odżywione.

Wykonywanie ćwiczeń z założonymi taśmami znacząco wpływa na wzmocnienie grup mięśniowych. Metoda ta jest świetnym narzędzie zarówno wspomagające treningi u sportowców jak i poprawiające wytrzymałość mięśni, tak ważną u osób pracujących biurowo czy kierowców.

W praktyce fizjoterapeutycznej, Flossing jest bardzo przydatnym i bezpiecznym narzędziem dla szerokiej grupy pacjentów.

 

Rolowanie

Popularna w ostatnich latach metoda automasażu przy użyciu specjalnych wałków – „rollerów”. Rolowanie jest często stosowane jako forma zmniejszenia napięcia mięśniowego i powięziowego po treningu.

Automasaż przy użyciu rolera można stosować zarówno po jak i przed treningiem, w celu przygotowania mięśni do wysiłku. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dostosowaniu zarówno rodzaju i rozmiaru rolera jak i techniki rolowania w zależności od masowanej okolicy.

Rolowanie jest techniką stosunkowo prostą, dzięki czemu można ją wykonywać samodzielnie. Zalecane jest aby udać się do fizjoterapeuty czy trenera personalnego na odpowiedni instruktaż przed pierwszym samodzielnym automasażem.

Prawidłowo przeprowadzone po treningu rolowanie ma korzystniejszy wpływ na mięśnie, ścięgna i powięzi aniżeli rozciąganie. Odpowiedni automasaż wpływa na poprawę mobilności, zakresu ruchomości w stawach, a także przyspiesza regenerację mięśni po treningu.

Rodzaje rollerów:

- Piankowe gładkie

- Piankowe z wypustkami

- Duoball

Niewłaściwe zastosowanie rollera może prowadzić do powstawania krwiaków śródmięśniowych i uszkodzeń tkanek miękkich.

 

zapraszamy do zapisów na indywidualne ćwiczenia Flossing i Rolowanie z fizjoterapeutą

Infolinia tel.: 734 055 424

 

Autor artykułu: Łukasz Śliwa