DYSKOPATIA
Do gabinetu fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci cierpiący na ból odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości bólowych w kręgosłupie jest dyskopatia.
Dyskopatia jest schorzeniem dotyczącym krążków międzykręgowych w kręgosłupie. Dysk (krążek międzykręgowy) pełni funkcję amortyzacyjną, oddzielając od siebie poszczególne kręgi, jednocześnie umożliwiając ruch pomiędzy nimi. W przypadku dyskopatii dochodzi do uszkodzenia lub degeneracji krążka, co może prowadzić do jego przemieszczenia (przepuklina) lub pęknięcia.
Objawia się najczęściej bólem danego odcinka kręgosłupa, który może promieniować do kończyn górnych lub dolnych.U pacjentów występować może również mrowienie, zaburzenia czucia, osłabienie i wzmożone napięcie mięśni.
Najczęściej dyskopatia występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szyjnym, a najrzadziej w piersiowym ze względu na jego budowę anatomiczną.
Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu dyskopatii. Ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu, poprawę ruchomości kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni.
W terapii dyskopatii korzystamy najczęściej z:
- Terapii manualnej
- Fizykoterapii
- Funkcjonalnego treningu medycznego
- Terapii mięśniowo-powięziowych
- Kinesiotapingu
Nauka utrzymywania odpowiedniej postawy ciała w codziennych czynnościach oraz prawidłowych wzorców ruchowych pomaga w zapobieganiu nawrotom dolegliwości.
Autor: mgr Anna Maślanka