Jak wybrać odpowiedni inhalator / nebulizator?

Jak wybrać odpowiedni inhalator / nebulizator?

Rozpoczynający się okres jesieni sprzyja przeziębieniom oraz infekcjom dróg oddechowych🤧 W takich momentach często pojawia się zalecenie lekarza - "Proszę wykonywać inhalacje / nebulizacje".. W dzisiejszym poście chcielibyśmy Wam przedstawić najważniejsze cechy nebulizatorów/ inhalatorów na które warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla siebie model👩‍⚕️

Na rynku jest dostępnych wiele nebulizatorów, a rozpiętość cenowa waha się od stu do kilkuset złotych..
Który wybrać? Jaki nebulizator będzie dla nas najlepszy?🤔

Po pierwsze.. Wielkość cząsteczki oraz lista leków których można użyć do nebulizacji w konkretnym modelu.

 
Im mniejsza cząsteczka w aerozolu tym lepsza penetracja drzewa oskrzelowego oraz płuc. Zaleca się wielkość cząsteczek w przedziale 1 - 5 mikrometra. Warto również pamiętać że nie każdy nebulizator jest kompatybilny z wszystkimi lekami - listę leków producenci zwykle dołączają do każdego modelu lub wymieniają leki które są niekompatybilne.
 
Po drugie.. Cykl pracy nebulizatora.
 
Urządzenia te pracują w trybie ciągłym lub przerywanym -np. 30 min. pracy/ 30 min odpoczynku. Dobrze o tym pamiętać, aby wybrać odpowiednie urządzenie w stosunku do czasu nebulizacji jaką zalecił nam lekarz.
 
Po trzecie.. Kompresorowy czy membranowy?
 
Inhalatory membranowe są dużo cichsze w stosunku do kompresorowych jednak ich cena jest zwykle wyższa.
 
Po czwarte.. Poziom hałasu.
 
Ważny aspekt w przypadku gdy nebulizacje mamy wykonywać małym dzieciom bądź niemowlakom. Ciche aparaty będą lepiej akceptowalne przez dzieci 🙂
 
Po piąte.. Ilość i rodzaj dołączonych końcówek.
 
Wielkość maseczki powinna być odpowiednio dobrana zarówno dla osoby dorosłej jak i dziecka. Wielu producentów dołącza do zestawu maseczkę dla dorosłych i dla dzieci oraz wiele dodatkowych akcesoriów takich jak: smoczki do inhalacji, ustniki, końcówki do nosa, irygatory.
 
Po szóste.. Rodzaj zasilania.
 
Na rynku są dostępne nebulizatory/ inhalatory zasilane sieciowo (230V) lub bateryjnie. Jeżeli zamierzamy używać urządzenia w miejscach gdzie jest dostęp do prądu, to warto zakupić model podłączany do sieci. Modele zasilane bateryjnie sprawdzają się jako uzupełnienie do nebulizatora sieciowego gdy potrzebujemy wykonywać inhalacje również w podróży.