Poduszki ortopedyczne

Poduszka ortopedyczna - Jak dobrać dla siebie odpowiednią?

 

Poduszki ortopedyczne są niezwykle pomocnym zaopatrzeniem medycznym. Istnieje cała masa poduszek ortopedycznych różniących się ceną, kształtem, wysokością, kolorem, gęstością materiału, rodzajem pianki oraz jej właściwościami. Jak więc dobrać poduszkę odpowiednią do naszych potrzeb?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że poduszka ortopedyczna ma za zadanie wspomóc proces leczenia problemów odcinka szyjnego w nocy, poprzez odpowiednie ułożenie głowy w stosunku do kręgosłupa szyjnego, a nie w cudowny sposób je eliminować. Posiadanie poduszki profilowanej nie zwalnia nas z prawidłowej profilaktyki oraz leczenia przyczyny bólu czy dysfunkcji kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna różni się od standardowej poduszki tym, że posiada specjalne wyprofilowanie, którego zadaniem jest odwzorowanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa podczas snu lub wypoczynku. Poduszka profilowana jest szczególnie zalecana jako nocna profilaktyka w przypadku takich problemów jak:

  • bóle kręgosłupa szyjnego i górnego odcinka kręgosłupa piersiowego, szczególnie pochodzenia napięciowego
  • poranna sztywność karku
  • dyskopatia odcinka szyjnego
  • bóle głowy i ramion
  • drętwienie lub mrowienie dłoni
  • chrapanie
  • bezsenności
  • zwiększone napięcie nerwowe

Celem poduszek ortopedycznych jest ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego podczas snu w jego neutralnym ułożeniu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej poduszki do naszej fizjologii.  Przy wyborze poduszki powinniśmy zwrócić uwagę na:

1) Kształt. Na rynku istnieje wiele kształtów poduszek ortopedycznych. Profilowanie poduszki jest dopasowane do naszej pozycji podczas snu. Wiele osób błędnie wybiera poduszki profilowane o standardowym, najpopularniejszym profilowaniu, który jest przystosowany do spania na boku. Jeśli śpimy na plecach taka poduszka nie będzie spełniała swojej funkcji stabilizacyjnej. W celu doboru kształtu poduszki odpowiadającemu naszym pozycjom podczas snu najlepiej udać się do sklepu medycznego lub uważnie czytać opisy na stronach internetowych.

2) Gęstość pianki. Podczas wyboru poduszki warto zwrócić uwagę na gęstość pianki. Im wyższa gęstość, tym poduszka jest bardziej zbita i twarda. Jest to istotny parametr, ponieważ pianki o wyższej gęstości cechują się większą trwałością i jakością.

3) Wysokość poduszki. Poszczególne kształty poduszek często produkowane są w wielu wymiarach, aby jak najlepiej dopasować profilowanie do naszego ciała. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę: wzrost, szerokość barków, wagę, długość szyi oraz rozmiar głowy.

4) Materiał pianki. Istnieje wiele typów pianek stosowanych w poduszkach ortopedycznych. Najczęściej jednak są one wykonane z pianki termo-formującej z systemem pamięci kształtu, dzięki czemu poduszka nie odkształca się podczas jej użytkowania oraz idealnie dopasowuje się do naszych kształtów. Istnieją również specjalne pianki przystosowane dla osób skłonnych do alergii,  częstych chorób układu oddechowego oraz problemów z chrapaniem i zasypianiem.

5) Pokrowiec. Przy zakupie poduszki należy zwrócić uwagę, aby produkt posiadał rozpinany, zewnętrzny pokrowiec. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać poduszkę w czystości. Należy również pamiętać, że pianki nie można zanurzać w wodzie.

Ważne jest również to, aby dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej poduszki. Trudno jest zmienić swoje nawyki odnośnie ułożenia głowy podczas zasypiania. Sen na poduszce ortopedycznej nie powinien nasilać objawów bólowych oraz powodować dodatkowego dyskomfortu w obrębie głowy i kręgosłupa szyjnego. Dobrym sposobem jest wypróbowanie paru poduszek i wybranie najbardziej nam odpowiadającej, kierując się powyższymi regułami zakupu.

Zachęcamy również do zapoznania się z ćwiczeniami zapobiegającymi bólom kręgosłupa - "kliknij tutaj".