Metody pracy

Metody jakimi pracujemy

Terapia PNF:

PNF (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation) czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu- autorami koncepcji są neurofizjolog – dr Herman Kabat i fizjoterapeutka – Maggie Knott.
Celem metody jest pracowanie nad funkcją, której potrzebuje osoba chora. Podczas terapii pobudzane są silne i zdrowe części, regiony ciała. Ruchy stosowane podczas ćwiczeń są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów, podobne do aktywności z dnia codziennego, a każdy ruch wymusza angażowanie jak największej liczby mięśni. Terapeuta poszukuje przyczyn problemów zgłaszanych przez pacjenta, opierając się przede wszystkim pracy nie uszkodzonych lub najsprawniejszych mięśni. Terapia jest bezbolesna.

Terapia manualna:

Jest to metoda opierająca się przede wszystkim na leczeniu poprzez stosowanie odpowiednich chwytów. Na początku przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, stawia się diagnozę, a następnie przechodzi się do zabiegów. Sposoby leczenia zależne są od tego co jest przyczyną bólu (nerw, staw, więzadło czy mięsień). W terapii manualnej wykorzystuje się techniki takie jak:

  • mobilizacja (wielokrotnie powtarzające się ruchy);
  • manipulacja (technika, podczas której stosuje się zezbolesne pchnięcie, dzięki któremu odblokowany zostaje staw lub segment kręgosłupa);
  • masaż;
  • stretching (rozciąganie mięśni);
  • neuromobilizacja (oddziaływanie przez odpowiednie chwyty na nerwy, przesuwanie ich i rozciąganie);
  •  

Terapia powięziowo- mięśniowa:

Powięź jest to błona zbudowana z tkanki łącznej, której zadaniem jest osłona mięśni, oddzielenie poszczególnych grup mięśni od siebie, utrzymując jednocześnie napięcie w nim. Powięzie to także torebki stawowe, ścięgna czy więzadła. Łączą się one z kośćmi tworząc układ ruchu. Powięzie łączą czasem wiele grup mięśni tworząc tzw. Taśmy anatomiczne- te najdłuższe przebiegają przez całe ciało na przykład od stopy aż do łuku brwi. Zaburzenia spowodowane napięciami na takich taśmach mogą być w związku z tym odczuwane w zupełnie innym miejscu niż znajduje się przyczyna bólu. Na początku terapii trzeba więc zlokalizować miejsce, które jest przyczyną dyskomfortu.
Podczas codziennych czynności zazwyczaj przyjmuje się postawę siedzącą co wpływa na sklejanie struktur powięzi (po między nimi znajduje się płyn, który je oddziela, bez ruchu zaczyna on wysychać), a nawet długo nie używane zrastają się co powoduje uczucie bólu. Terapia ma na celu rozciągnięcie powięzi oraz doprowadzenie do ich rozklejenia dzięki czemu ból i inne dolegliwości ustępują.

Terapia punktów spustowych:

Punkty spustowe są to miejsca o wzmożonym napięciu, które zazwyczaj przybierają kształt guzków. Miejsca te są bolesne oraz powodują promieniujący ból, który odczuwany może być nawet w odległych miejscach na ciele. Często przez napięcie generowane w takim miejscu odczuwane są bóle głowy czy nawet migrena. Dzięki uciskowi takich punktów następuje rozluźnienie mięśni.

Kinezjotaping:

Jest to metoda terapeutyczna wywodząca się z Japonii, polegająca na oklejaniu części ciała w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawy krążenia, a także zapobieganiu kontuzjom czy skurczom. Specjalne plastry odporne na działanie wody przykleja się na osuszoną skórę w odpowiedni sposób. Dobrze naklejona taśma lekko unosi skórę, dzięki czemu limfa może swobodnie przepływać w zwiększonej ilości, co pomaga w redukcji zastojów limfatycznych oraz przynosi ulgę. Poprawia się krążenie krwi co znacznie wpływa na organizm w pozytywny sposób. Poprzez odpowiednia przyklejenie plastrów możemy osiągnąć rożne efekty: przeciwbólowy, przeciw-obrzękowy, stabilizujący czy przyśpieszający wchłanianie krwiaków pourazowych.

Metoda ta jest szczególnie polecana dla osób trenujących w celu zapobiegania kontuzjom, ale także dla osób zmagających się z bólem czy opuchnięciami (spowodowanymi najczęściej przez zastój limfy), a także dla kobiet w ciąży.

Masaż:

Jest to zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na wywieraniu ucisku na tkanki wykonując odpowiednie ruchy, w określonym tempie, z odpowiednią siłą i w odpowiednim kierunku.
Masaż nie powinien być zabiegiem bolesnym, ma on na celu rozluźnienie spiętych mięśni oraz odprężenie się pacjenta. Występuje wiele rodzajów masaży w zależności od pożądanego efektu.
W naszym gabinecie oferujemy:

  • masaż leczniczy
  • masaż relaksacyjny
  • masaż sportowy
  • drenaż limfatyczny
  •  

Stretching:

Jest to metoda, która ma na celu rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, a częste ćwiczenia prowadzą do stałego zwiększenia zakresu ruchomości w kończynach. Stretching być sam w sobie formą rehabilitacji, lub wykonywany jest w jako przygotowanie do ćwiczeń (w celu rozgrzania mięśni przed wysiłkiem, aby nie doszło do ich zerwania), a także po dla utrwalenia efektów ćwiczeń oraz zapobiegania powstawania zakwasów.

Ćwiczenia korekcyjne:

Są to ćwiczenia mające na celu zniwelowaniu skutków i korygowaniu błędnej postawy powstałej w wyniku wad kręgosłupa czy miednicy lub wynikających z nieprawidłowej postawy ciała. Wpływają na wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Ćwiczenia sensomotoryczne:

Ćwiczenia sensomotoryczne wpływają na prawidłowe ustawienie części ciała względem siebie oraz względem przestrzeni, są one stosowane najczęściej u osób, u których takie zaburzenia (propriocepcji) występują. Ćwiczenia, stosowane podczas rehabilitacji mają na celu poprawę utrzymywania równowagi i odpowiedniej pozycji ciała, w warunkach statycznych oraz dynamicznych (w trakcie wykonywania jakiegoś ruchu), z oczami otwartymi i zamkniętymi. Terapia odpowiednia jest również dla osób, które chcą poprawić swoją równowagę czy dla osób po kontuzjach.

Neuromobilizacja:

Rodzaj terapii polegającej na zastosowaniu odpowiednich technik manualnych w celu mobilizacji układu nerwowego. Odpowiednie napinanie i rozciąganie nerwu wpływa na usprawnienie jego elastyczności i ruchomości. Metoda ta jest stosowana w przypadku problemów z przewodnictwem nerwowym. Mobilizacja wpływa na usprawnienie przekaźnictwa neuronów i jednoczesne usprawnienie procesów naprawczych- gojących. Cały zabieg jest przyjemny dla pacjenta, odczuwa on najczęściej uczucie ciepła, jest zrelaksowany. Metoda ta ma zastosowanie praktycznie przy każdej chorobie.