Masaż

Masaż

Masaż jest formą czynności  dokonywanych na obszarze ciała, przy użyciu różnorodnych technik manualnych.

Polega on na mechanicznym drażnieniu receptorów rozmieszczonych na powierzchni skóry np receptorów dotyku, ucisku, bólu, ciepła czy zimna, eksteroreceptorów, ale także receptorów położonych głęboko, interoreceptorów w narządach i układach oraz wisceroreceptorów , które znajdziemy np w naszych stawach.

Działające z zewnątrz bodźce odbierane poprzez receptory, wpływają  na tak zwane efektory np mięsień,gruczoł,staw,narząd itp.

Odbywa się to dzięki sieci układu połączeń nerwowych, w bardziej lub mniej skomplikowany sposób.

Najprostszym przykładem jest tak zwany łuk odruchowy.

Działanie masażu może spowodować reakcje lokalne tj miejscowe lub ogólne.

Niektóre z wywołanych reakcji jak zaczerwienienie skóry, czy podniesiona temperatura miejsca opracowywanego, są dostrzegalne  niemal natychmiast. Inne zaś działając długofalowo, dokonują zmian w środowisku wewnętrznym w trakcie serii np 10 zabiegów.

Aby organizm uruchomił procesy naprawcze o działaniu leczniczym ,na drodze procesów chemicznych zabieg nie powinien mieć charakteru jednorazowego incydentu .

Każdy pacjent może odczuwać subiektywnie skutki działania masażu np. zawroty głowy, senność, pobudzenie, mrowienie, pieczenie lub wrażliwość na kontakt z odzieżą, uczucie rozbicia wewnętrznego jak w początkowym stadium przeziębienia, itp.objawy te mijają po pewnym czasie,i nie powinny powodować niepokoju. Masaż bowiem jest jedną z form fizjoterapii i celem jego jest wywołanie wyrównania zaburzeń powstałych w organiźmie.

Przeciwwskazania do masażu:

temperatura ciała powyżej 38 st. c, ostry stan zapalny, nieuregulowane farmakologicznie nadciśnienie, nieuregulowane choroby niewydolności oddechowej i krążenia  choroby serca, , żylaki,, choroby zakaźne, nowotwory, menstruacja, ciąża w pierwszym trymestrze i dwa ostatnie miesiące trzeciego trymestru, skłonność do zakrzepów i skrzeplin naczyń krwionośnych i tętnic,tętniaki, okres bezpośrednio po zespoleniu tkanek i operacjach ,przerwanie ciągłości skóry .owrzodzenia i alergie skóry, inne przeciwwskazania od lekarza.

Dobroczynne działanie masażu  jako profilaktyka zdrowia,odnowa biologiczna,regulacja ustroju,relaksacja łagodzenie psychoz i stanów neuralgicznych,wywoływanych napięciem nerwowym, usuwanie zmęczenia i nadmiernego napięcia lub rozluźnienia mięśni,wyrównywanie tonusów mięśniowych, likwidacja przykurczów, odbarczenie mięśni i niwelowanie zastoju substancji szkodliwych jak tzw. zakwasy, innego rodzaju toksyn i złogów pozapalnych, regeneracja siły mięśni lub ich odbudowa po unieruchomieniu, w wiotkości i spastyce ich odżywienie,tzw poprawa trofiki wszystkich rodzajów tkanek,

Wspomaganie odporności poprzez działanie na układ limfatyczny,oraz wydalniczy, postępowanie w zaparciach, w chorobach reumatycznych i wszelkiego rodzaju chorobach układowych związanych z zanikiem funkcji np twardzina układowa, w zzsk tj.zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapaleniu pochewek ścięgnistych, zespołach bólowych typu rwa kulszowa barkowa  innych, uruchamianie blizn,  , przed i po operacjachi zabiegach chirurgicznych , w okresach dojrzewania układu kostnego i związanych z twardnieniem i kształtowaniem się sylwetki dzieci i młodzieży, a także korekty np skolioz itp., w kosmetycznym wymiarze jako wspomaganie i uelastycznienie tkanki łącznej, oraz po mastektomii lub obrzęku limfatycznym kończyn dolnych tzw mdl czyli manualny drenaż limfatyczny,  w ogólnym działaniu usprawniającym kondycyjnym , relaksacyjnym i leczniczym.

Tak więc można powiedzieć,że podążając za tradycją praktyk z około 2 tyś. lat p.n.e, obszarów Indii, Chin, Japonii, Grecji,itd. w połączeniu z osiągnięciami współczesnej medycyny, a także trędowi zdrowego stylu życia, mamy możliwość świadomej poprawy naszego zdrowia fizycznego ,a co za tym idzie psychicznego. Bo wszyscy znamy stwierdzenie ,że w zdrowym ciele zdrowy duch.

Spróbujmy to osiągnąć razem.